Buty SPD

Temat butów SPD coraz częściej pojawia się wśród rowerzystów amatorów. Mnożą się pytania na forach internetowych oraz wypowiedzi wskazujące na to, iż nie każdy miłośnik jednośladów zdaje sobie sprawę z faktycznego ich przeznaczenia. Jeśli nie wiesz, w jakich warunkach się ich używa i czy będą one dla Ciebie odpowiednie, przeczytaj ten wpis.Buty SPD przytwierdzają stopę do pedału. Sprawia to, że technika jazdy całkowicie się zmienia. W przypadku zwykłych butów, siła napędowa powstaje tylko w wyniku nacisku na pedał podczas opuszczania nogi. W SPD również podczas ruchu nóg do góry powstaje dodatkowa siła napędzająca rower. Mięśnie pracują w inny sposób. Umożliwia to szybszą jazdę i pokonywanie dłuższych dystansów.  W butach SPD łatwiej pokonywać trudne podjazdy oraz jeździć po bardziej wymagającym terenie. Dodatkowo zaletą jest stabilizacja stopy korzystna szczególnie w gorszych warunkach pogodowych, np w czasie deszczu. Buty nie będą ślizgać się po pedałach.

Zakup zestawu SPD (buty plus pedały) to jednak dość spory wydatek sięgający kilkuset złotych, natomiast nie każdemu taki sprzęt będzie potrzebny. Co więcej, w niektórych sytuacjach jego używanie będzie wręcz niewskazane. Buty SPD są przeznaczone dla osób jeżdżących wyczynowo lub pokonujących długie trasy. Jeśli pokonujesz wyłącznie krótsze dystanse do około 50 kilometrów, zestaw SPD nie będzie Ci potrzebny. W rzeczywistości przydaje się głównie na trasach powyżej 100 km.

Butów SPD używamy w miejscach, gdzie można rozwijać większe prędkości oraz pokonywać dłuższe proste odcinki. Do jazdy po mieście ten tym obuwia się nie nadaje. Częste zsiadanie z roweru byłoby utrudnione, a rozwinięcie większej prędkości, nawet jeśli byłoby możliwe, nie byłoby z pewnością bezpieczne. Do jazdy po mieście zaleca się więc stanowczo standardowe buty i pedały.

Jeśli chcesz zakładać na zmianę buy SPD i zwykłe, możesz wyposażyć swój rower w pedały typu Dual Choice. Przed zakupem zestawu przemyśl jednak dobrze, czy faktycznie będziesz go potrzebował. Jest to niemały wydatek, którego nie warto dokonywać pochopnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s