Opony rowerowe i ich typy

Wiele osób stających przed wyborem nowych opon nie wie, na jaki rodzaj bieżnika się zdecydować. W rzeczywistości dopasowanie jego typu do warunków, w jakich jeździmy, nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy zapoznać się z charakterystyką najpopularniejszych rodzajów opon.Opony wybieramy głównie ze względu na rodzaj terenu, po jakim zmierzamy jeździć. Istnieją trzy podstawowe typy: opony rowerowe slick, semi-slick i terenowe. Łatwo je odróżnić, porównując powierzchnię bieżnika.

Opony rowerowe slick

Są to opony rowerowe o gładkim bieżniku bez jakichkolwiek klocków. Są przeznaczone do jazdy po asfalcie i w suchych warunkach. Będą odpowiednie do jady po mieście, natomiast w lesie czy nawet w parku mogą już nie być wystarczające. Nie poradzą sobie z błotem ani ze śliską nawierzchnią. Wymagają natomiast mniejszego wysiłku podczas jady, pozwalają łatwiej osiągnąć duże prędkości dzięki mniejszemu tarciu oraz są ciche.

Opony semi-slick

To typ opon pomiędzy slick a oponami terenowymi. Są to najbardziej uniwersalne opony rowerowe odpowiednie dla osób, które jeżdżą po zróżnicowanym terenie oraz dla tych, które dopiero kupują rower. Charakteryzują się klockami na środku bieżnika o niskim profilu dla niskich oporów toczenia oraz większymi po bokach – dla przyczepności podczas pokonywania zakrętów czy przy lekkim piasku.

Opony terenowe

Wyróżniają się agresywnym bieżnikiem dającym najlepszą przyczepność. Są przeznaczone do jazdy w wymagającym terenie, piachu i błocie. Zmniejszają ryzyko poślizgu czy zakopania się w grząskim podłożu. Gwarantują lepszą skuteczność podczas hamowania. Jazda po asfalcie w oponach terenowych będzie głośniejsza i będzie wymagała włożenia większego wysiłku ze względu na duże tarcie. Trudniej nam będzie osiągnąć większe prędkości.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s