Dla kogo rowery szosowe?

W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, czym charakteryzuje się rower szosowy i dla kogo będzie on dobrym wyborem. Jak każdy typ, szosówki posiadają wady i zalety. Dobrze sprawdzą się w warunkach miejskich, gorzej natomiast w terenie.Szosówka to lekki rower przystosowany, jak sama nazwa wskazuje, do jazdy po drogach utwardzanych. Doskonale nadaje się do jazdy po mieście czy na długie wycieczki po drogach asfaltowych. Pozwala łatwo osiągnąć większe prędkości, a jazda nie wymaga wkładania tak dużego wysiłku, jak w przypadku cięższych rowerów o oponach z agresywnym bieżnikiem do jazdy w terenie.

Rowery szosowe są projektowane w taki sposób, by miały jak najmniejszą masę, jak największą liczbę przełożeń i aby stwarzały możliwie najmniejszy opór aerodynamiczny. Są to rowery do szybkiej jazdy na długie dystanse.

Nie będą jednak odpowiednie w trudnych warunkach, przy nieutwardzonej nawierzchni, w błocie czy piasku. Gorzej sprawdzą się przy mokrej nawierzchni. Ich opony są z reguły cienkie i gładkie. Ma to gwarantować lekkość i mniejsze tarcie kosztem przyczepności i innych właściwości przydatnych w trudnych warunkach.

Rowery szosowe będą więc dobrą propozycją dla osób preferujących jazdę po asfalcie, w przeciętnych warunkach. Sprawdzą się, jeśli zależy Ci na lekkim, poręcznym jednośladzie, który łatwo wniesiesz po schodach do mieszkania. Kiedy poruszasz się wyłącznie po mieście, nie będziesz potrzebował roweru górskiego. W tym przypadku wystarczające są ciche rowery szosowe zapewniające możliwie bezwysiłkową jazdę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s