Czy rowery górskie odchodzą do lamusa?

Do niedawna był to najpopularniejszy typ rowerów. Każdy chciał mieć „górala”. Dzieci dostawały je w prezencie komunijnym, dorośli wymieniali na nie swoje stare jednoślady, nawet jeśli jeździli wyłącznie po mieście. Teraz jednak moda się zmieniła. Przesiedliśmy się na rowery miejskie i szosowe, a także sportowe BMX-y.

Rowery górskie, inaczej tak zwane rowery MTB (od mountain bike), były przebojem lat dziewięćdziesiątych. szczególnie wśród młodzieży i dzieci – choć nie tylko. Nie ważne, że większość z nas nigdy nie jeździła na nich po górach.

MTB są zwykle dość uniwersalne. Budowane najczęściej na kołach o średnicy 26 cali, z oponami typu medium-slick dostosowanymi tak do jazdy w trudnym terenie jak i po mieście. Zwykle bez błotników czy bagażnika, które do niedawna były synonimem „obciachu”. Do niedawna rower miał bowiem wyglądać sportowo i agresywnie. Tylko taki jednoślad był synonimem nowoczesności.

Obecnie jednak czasy się zmieniły i tendencje rowerowe zmierzają w zupełnie innym kierunku. Jeśli chodzi o rowery dla młodzieży, bardziej ekstremalne i agresywne, coraz bardziej popularne stają się rowery BMX. Do jazdy po mieście często wybieramy natomiast tak zwane holenderki, czyli  rowery miejskie o klasycznym wyglądzie – duże, o solidnej ramie, z koszem na kierownicy i bagażnikiem, na których jeździ się w wyprostowanej postawie.

Cóż, miejskie wyposażenie, jak błotniki czy bagażnik, to już nie obciach. Jak widać, moda jest kapryśna. Sportowy charakter górala powoli traci szerokie rzesze swoich zwolenników. Rower górski to jednak wciąż najczęściej kupowany jednoślad w Polsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s