Nie łam prawa

Przepisy dotyczące rowerzystów i samego ruchu na drodze zmieniają się właściwie co kilka tygodni. Raz mówi się, że światła muszą być z przodu i z tyłu. W chwilę później zmienia się zdanie i nakazuje się włączanie lampki wyłącznie po zmroku. Obecnie z przodu i z tyłu rowerzysta musi mieć światełko odblaskowe, zaś lampki świecące własnym światłem należy montować wyłącznie w nocy. W dzień możecie jeździć nawet bez nich!

Jazda po ulicy?

Aby jeździć po ulicy powinniście mieć opaskę przeciwodblaskową, choć nie jest ona wymagana. Konieczny będzie jednak kask rowerowy. Bez tego ani rusz. Przyda się też znajomość przepisów i czasem kamerka. Dzięki niej unikniecie mandatów i przykrych sytuacji z zawalidrogami w samochodach.

Wielu kierowców myśli, że rowerzysta to osoba drugiej kategorii. Wydaje im się, że osoby na rowerach powinny ustępować samochodom pierwszeństwa, trzymać się wyłącznie prawej strony jezdni, a najlepiej zsiąść z niego i prowadzić chodnikiem.

Przepisy jednak pozwalają nie tylko na jazdę po ulicy, jeżeli w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej, ale również zezwalają na jazdę środkiem pasa – jesteście traktowani na równi z kierowcami samochodów – oraz w przypadku świateł, możecie omijać i wyprzedzać samochody z prawej strony!

Jazda z rozwagą

Nie możecie jednakowoż zapominać, iż w starciu z pojazdem zmechanizowanym nie macie zbyt wielkiej szansy na przeżycie. Dlatego widząc kierowcę, który za wszelką cenę stara się uprzykrzyć Wam jazdę, odsuńcie się nieco, pozwólcie mu się wyprzedzić.

Dla Was to tylko chwila, a dla niego wyobrażenie, że jest ważniejszy. Pozwólcie mu odjechać i dalej cieszcie się świeżym powietrzem. Ostatecznie jeździcie nie tylko dla zdrowia, ale i dla przyjemności. Nie warto psuć sobie humoru przez gbura za kółkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s