Rowery dla kobiet – nie tylko „damki”?

rowery damskie

rowery damskie

Jeszcze jakiś czas słysząc hasło rower damski, każdy miał przed oczami popularną kiedyś „damkę”, czyli rower z obniżoną ramą, dobry głównie do jazdy w terenie miejskim. Nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie dla każdego, wszak wiele pań nie ogranicza się do jazdy po łatwych trasach. Istniejącą niszę wypełnili sprytni producenci tworzący rowery damskie ze zmienioną kolorystyką i geometrią ramy, nadające się do jazdy na szosie i w trudniejszym terenie.

Obecnie rower damski to kategoria zawierająca w sobie praktycznie wszystkie typy jednośladów: górale, szosowce, crossy i oczywiście klasyczne miejskie. Czy jednak faktycznie rowery damskie są kobietom do czegoś potrzebne? Klasyczny rower damski tak naprawdę niewiele różni się od modeli przeznaczonych dla mężczyzn – bardzo często poza ramą wszystkie elementy są praktycznie takie same, a szkoda bo wiele kobiet doceniłoby na przykład nieco węższe kierownice.

Nowe rowery dla kobiet, pojawiające się na rynku od jakiegoś czasu, różnią się natomiast tym, że posiadają powyginane fantazyjnie ramy (podobne do tych występujących w męskich wersjach). Niektóre typy wyróżnia lekka modyfikacja niektórych elementów konstrukcji. Pojawiają się odrobinę węższe kierownice, siodełka przystosowane do kobiecej budowy ciała. Zdarzają się też damskie górale, które posiadają węższe opony, w celu dodania im większej zwrotności.

Na ile te i inne zabiegi faktycznie przekładają się na nową jakość? To trudne pytanie. Faktem jest jednak, że rowery przeznaczone dla kobiet to w dużej mierze chwyt marketingowy. Tak naprawdę każdy model trzeba przetestować na własnej skórze i w kontraście do zwykłych modeli jednoślady dla pań nie gwarantują automatycznie większego komfortu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s