Oświetlenie rowerowe! Pamiętaj, nim wyruszysz w trasę

Oświetlenie roweroweCzęsto zdarza się, że zakupiony pojazd nie posiada żadnych akcesoriów, wszystko należy dokupić. Jeśli właśnie zakupiliście rower i zastanawiacie się, które akcesoria rowerowe mogą być przydatne, czy wręcz niezbędne, to jest teście w jak najbardziej właściwym miejscu. Producenci zapewniają każdego roku coraz lepsze wyroby, więc jest w czym wybierać. W tym artykule zajmiemy istotnym elementem wyposażania jaki stanowi oświetlenie rowerowe.

Lampki rowerowe

Tutaj pomaga nam prawo. Musimy mieć zamontowane wymagane oświetlenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej z 1999 roku. Zwróćmy uwagę, że od 2012 oświetlenie na rowerze wymagane jest jedynie, jeśli poruszamy się po zmroku. Omówieniem jednego wyjątku zajmiemy się za chwilę.

Czerwone odblaski

Obowiązkowe akcesoria rowerowe niezależnie od pory dnia i warunków na drodze. Najczęściej już zamontowane w rowerze, który kupujemy, lecz musimy pamiętać o wymianie czerwonego odblasku, jeśli go stracimy lub zgubimy.

Biały odblaski

Montowane z przodu. Posiadanie przedniego odblasku, w odróżnieniu od jego tylnego odpowiednika, nie jest obowiązkowe, lecz zdecydowanie warto to zrobić. Poprawi to naszą widoczność na drodze.

Lampa przednia

Przeważnie umieszczana w centralnym punkcie kierownicy ma na celu spełnianie dwóch głównych założeń. Po pierwsze oświetla nam drogę, po drugie informuje innych uczestników ruchu drogowego o naszej pozycji. W ostatnich latach na rynku pojawiły się supermocne lampy, w których zamontowane są diody LED. Możemy zakupić także mniejsze lampki, które pełnią jedynie funkcję sygnalizacyjną, korzystamy z nich podczas nocnej jazdy w oświetlonych częściach miasta. Przednie lampi świecą białym światłem.

Lampa tylna

Posiada jedną główną funkcję, czyli poinformowanie innych uczestników ruchu o naszym położeniu na drodze. Większość modeli oferuje kilka trybów działania (ciągłe oraz różne warianty pulsacyjne). Tylne oświetlenie rowerowe, podobnie jak w przypadku lampek przednich, także oferowane jest w odmianach z większą mocą światła lub w wersji kieszonkowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s