Nadchodzi czas rowerów elektrycznych

rowery elektryczneCoraz bardziej popularnym środkiem transportu stają się rowery elektryczne. Jeszcze niedawno ich widok był zupełną rzadkością. Korzystali z nich głównie ludzie starsi, dla których zwykła jazda na rowerze byłaby zbyt wymagająca. Jednakże teraz na jednośladach wspomaganych działaniem elektrycznych jednostek napędowych poruszają się także młodsi.

Nowe możliwości

W miastach takich jak Warszawa czy Kraków coraz więcej ludzi jeździ na rowerach oraz skuterach. Jednakże część ludzi przed korzystaniem z tych pojazdów powstrzymują ich główne wady. W przypadku standardowych rowerów jest to zmęczenie, które towarzyszy nam podczas pedałowania – uciążliwe szczególnie podczas upału – wtedy to łatwo się pocimy i rezygnujemy z jazdy na jednośladzie. Z kolei do jazdy na skuterze zniechęca nas fakt, że musimy kupować do niego paliwo oraz jego nieekologiczny silnik wytwarzający spaliny. Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie zalet obu tych pojazdów, czyli niskich kosztów eksploatacji z łatwością poruszania się – i to właśnie oferują rowery elektryczne.

Silnik i bateria

Wyposażony w elektryczny silnik rower może osiągać moc jedynie 250W. Ograniczenia te związane są z polskim prawem oraz wymogami Unii Europejskiej. Warto także wspomnieć o tym, że rowery elektryczne nie jeżdżą bez udziału naszych mięśni. Błędne przekonanie na ten temat jest jeszcze ciągle spotykane wśród naszego społeczeństwa. Co więcej, silnik elektryczny wspomaga pracę naszych nóg jedynie do momentu, gdy jedziemy z prędkością mniejszą niż 25km/h. Mogłoby się wydawać, że to stosunkowo mało, lecz w zupełności wystarczy to do spokojnej jazdy miejskiej, np. do pracy. Kluczową, obok jednostki napędowej, funkcję w rowerach elektrycznych spełnia akumulator. Od niego zależy zasięg jednośladu – czyli odległość, którą mogą pokonać na jednej naładowanej baterii. W przypadku najnowszych jednośladów jest to często ponad 100 km (oczywiście duże znaczenie ma tu waga użytkownika roweru oraz warunki, w których podróżujemy). Baterię można ładować w domu, gdyż umocowana jest w taki sposób, aby można ją w razie potrzeby bardzo łatwo i szybko demontować i montować. Czas ładowania, nowoczesnego, wydajnego akumulatora to około 5 godzin.

Co pokaże przyszłość?

Już wiele razy dochodziło do sytuacji, kiedy jakiś niby przełomowy wynalazek w znaczny sposób ułatwiający nam życie nagle znikał z rynku. Jednakże rosnąca popularność, którą cieszą się rowery elektryczne, pozwala na myślenie, że w ich przypadku będzie inaczej. Założenie to można poprzeć następującym faktem – producenci przygotowują dla nas coraz szerszą ofertę rowerów elektrycznych, bowiem znajdziemy już nie tylko te do jazdy miejskiej, lecz także klasyczne górale wyposażone we wspomagającą nas jednostkę napędową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s